Bodybuilding Forum • Zobrazenie témy - Telesné typy

Vyskúšali ste už Natural Nutrition? Naturálne doplnky za neskutočné ceny na www.namaximum.sk!

Telesné typy

Debata týkajúca sa tréningu a cvikov na jednotlivé svalové partie.

Moderátori: KukoNr, Odin

Telesné typy

Poslaťod KukoNr » Str Jan 21, 2009 4:14 pm

Telesné typy:

- Mezomorf

Charakteristika:
Mezomorf je širší v ramenách než v bokoch, má dobre vyvinuté svalstvo a priaznivé silové predpoklady. Mezomorf je schopný dosahovať najvýraznejší rozvoj svalovej hmoty. Najlepšie sa dokáže vyrovnať s fyzickou námahou. Čisto mezomorfný typ sa však vyskytuje len zriedka, najčastejšie sa prikláňa buď k endomorfnému alebo ektomorfnému typu. Podľa toho sa upravuje aj jeho tréning.

Cviky:
Mezomorf musí preferovať tradičný kulturistický tréning, v ktorom kombinuje tak základné cviky zaťažujúce veľké partie, ako aj izolované jednokĺové cviky. Pri cvičení musí experimentovať s rôznymi tréningovými princípmi.

Série a opakovania:
Na veľké partie robí 3-4 série z jedného cviku, pričom celkovo vykoná 2-4 cviky na partiu. Na malé partie robí celkovo 6 až 8 sérií. Používa stredný rozsah opakovaní, pričom sa sústreďuje na rozpätie 6 až 10 opakovaní. Periodicky cykluje ťažký tréning (ťažké váhy a nízky počet opakovaní) s ľahkým tréningom (ľahšie váhy a vyššie počty opakovaní)

Intenzita:
Dosiahne viac s menšou námahou. Cvičí podľa vlastného fungujúceho systému, ktorý musí pravidelne meniť. Použitím nových spôsobov precvičenia svalstva neustále stimuluje rastový potenciál a udržuje telo v strehu. Do tréningu zaraďuje ťažké i ľahké dni, manipuluje s počtom a rýchlosťou opakovaní, udržuje nepretržitú kontrakciu. Trénuje do zlyhania s pokročilými technikami, no nikdy by sa nemal dostať až k hranici pretrénovania. Využiť musí predovšetkým svoj genetický talent.

Frekvencia tréningu:
Nikdy sa nesmie pretrénovať! Medzi jednotlivými tréningmi si dopraje kvalitný odpočinok. Používa pravidelnú periodizáciu tréningu. Experimentuje s troj, štvor alebo päťdenným štiepeným tréningom. Z času na čas úplne zmení používaný systém, zmieša cviky, opakovania, série, pauzy. Po niekoľkomesačnom tréningovom období si dopraje dlhšiu prestávku, v ktorej sa venuje aktívnemu odpočinku. Fáza aktívneho či pasívneho oddychu je dôležitá rovnako ako tréning.

Aeróbny tréning:
Kardiotréning vykonáva najmä pre kvalitu svalstva. Aeróbne aktivity zaraďuje najviac štyrikrát týždenne po 30 minút. Vyhýba sa však zbytočnému predlžovaniu kardiotréningu, pretože ho len zbytočne vyčerpáva. V tréningu kombinuje rôzne druhy aeróbnych aktivít.

- Endomorf

Charakteristika:
Endomorf má mohutnejšiu kostru, je zaoblený až tučný, s výraznou vrstvou podkožného tuku. Má pomalší metabolizmus, vďaka čomu dokáže rýchlo naberať hmotu. Problémom je však viditeľnosť vybudovaných svalov. Preto sa musí sústrediť na maximálnu redukciu tuku a vykonať kvantum svalovej práce. Počet cvikov je skôr vyšší. Cvičí so strednými váhami v relatívne veľkých sériách. Medzi sériami krátko odpočíva. Kľúčovou súčasťou tréningu endomorfa sú doplnkové činnosti a aeróbne aktivity. Nevyhnutná je úprava jedálničku podľa zásad redukcie tuku.

Cviky:

Endomorf musí preferovať najmä kombinované a izolované cviky, zostavené podľa zásad kruhového tréningu. Aby sa vyhol stagnácií, často strieda cviky a obmieňa ich poradie v jednotlivých tréningoch. Samotný tréning môže predĺžiť navŕšením ďalších cvikov. Svalstvo šokuje precvičovaním pod rôznymi uhlami.

Série a opakovania:
Na veľké partie robí 12 až 15 sérií, na malé partie 8 až 10 sérií. Môže pridať extra série navyše, vďaka ktorým dokáže spáliť viac kalórií. Používa stredný a väčší rozsah opakovaní, pričom sa sústreďuje najmä na rozpätie 10 až 15 opakovaní, ktoré sú optimom pri spaľovaní tuku.

Intenzita:

Cvičí intenzívne so strednými až ľahšími váhami a vysokým počtom opakovaní. Po rozcvičovacích sériách cvičí vždy do maxima alebo zlyhania svalu. Prestávky medzi sériami sa snaží čo najviac skracovať, tým udržuje tepovú frekvenciu i metabolizmus pri zvýšených otáčkach. Často zvyšuje intenzitu tréningu vynútenými alebo neúplnými opakovaniami, zhadzovanými sériami, kombinovanými sériami, supersetmi a ďalšími účinnými metódami. Vždy kombinuje posilňovanie a aeróbny tréning vďaka čomu spáli omnoho viac kalórií. Každý štvrtý až piaty tréning má vytrvalostný charakter (kruhový tréning), ktorým zlepšuje svoju kondíciu.

Frekvencia tréningu:

Cvičí sa každý deň! Každú svalovú partiu trénuje minimálne dva razy týždenne. Pokiaľ sa necíti dostatočne zregenerovaný, vykonáva len aeróbnu aktivitu. V závislosti od bolestivosti svalov mení obsah jednotlivých tréningov.

Aeróbny tréning:

Aeróbne aktivity sú jednou z najdôležitejších súčastí jeho tréningu. Kardiotréning vykonáva vždy ako prvý. Denne zaraďuje 30 minút v cieľovej zóne 60 – 75% srdečného maxima a až potom nasleduje posiľňovanie s dôrazom na svalovú vytrvalosť (intervalový tréning). Podľa chuti používa najrôznejšie obmeny aeróbnych aktivít.

- Ektomorf

Charakteristika:
Ektomorf je chudý až tenký, má málo svalovej hmoty a rovnako málo podkožného tuku. Ektomorf má rýchly metabolizmus a problémy s priberaním váhy. Pri svalovej práci musí šetriť energiou. Počet cvikov je skôr nižší. Cvičí s relatívne ťažkými váhami v krátkych sériách, medzi sériami dlho odpočíva. Musí dbať na dôkladnú regeneráciu, výdatne jesť a dlho spať.

Cviky:

Ektomorf musí preferovať základné cviky zaťažujúce veľké partie a stimulujúce hlboko uložené svalové vlákna, ktoré rozvíjajú hrubú svalovú hmotu. Na aktiváciu hlbokých vlákien vykonáva základné kombinované cviky (benchpress, príťahy v predklone, drepy). Vyhýba sa izolovaným jednokĺbovým cvikom (predkopávanie, strihy na kladkách), ktoré zaťažujú relatívne malé množstvo svalovej hmoty.

Série a opakovania:
Na veľké partie robí 10 sérií, na malé partie 5 až 8 sérií. Akékoľvek série navyše spaľujú príliš veľa kalórií. V rozcvičovacích sériách nikdy necvičí do maxima alebo zlyhania svalu. Používa menší rozsah opakovaní, pričom sa sústreďuje najmä na rozpätie 5 až 10 opakovaní, čo je optimum pre nárast hmoty.

Intenzita:
Cvičí málo ale intenzívne, menej opakovaní a ťažšie váhy. Medzi sériami odpočíva dlhšie, aby sa zotavil po predchádzajúcom zaťažení. Pri malých partiách odpočíva 2 minúty, pri ťažkých drepoch 4 až 5 minút. S dopomocou sparingpartnera pridáva v najťažšej sérií vynútené opakovania. Napriek potrebe vysokointenzívneho tréningu to so šokovými metódami zbytočne nepreháňa.

Frekvencia tréningu:

Každú svalovú partiu trénuje len raz týždenne. Pridávanie ďalších extratréningov je neproduktívne. Ak je po vysokointenzívnom tréningu príliš unavený, dotyčnú svalovú partiu precvičuje až potom ako bolesť v nej celkom ustúpi. Pokiaľ sa necíti zregenerovaný, kľudne pridá deň voľna. Medzi tréningmi potrebuje veľa odpočinku. Pestrosť v tréningoch udržuje tým, že v každom nasledujúcom urobí malú zmenu (napr. odlišné poradie cvikov).

Aeróbny tréning:
Aeróbny tréning zaraďuje raz až dvakrát týždenne. Používa predovšetkým rýchlu chôdzu alebo stacionárny bicykel. Príliš veľa aeróbnych aktivít však spomaľuje jeho rast.

(kulturistika.sk)
Obrázok užívateľa
KukoNr
Moderátor
Moderátor
 
Príspevky: 501
Registrovaný: Pia Jan 09, 2009 9:51 pm
Bydlisko: Nitra
Kredit: 2

E-shop s doplnkami vivy

Poslaťod mafl » Sob Mar 21, 2009 6:25 pm

nechcite byť ten Ektomorf ja som ním a mám na posilnovanie dobré nervy nedá sa ani moc pribrať sakra :evil: :evil:
mafl
Začiatočník
Začiatočník
 
Príspevky: 121
Registrovaný: Štv Mar 05, 2009 11:36 am
Bydlisko: Dolný Kubín
Kredit: 0

Poslaťod thunderh4wk » Sob Mar 21, 2009 7:50 pm

dalsia skopirovana hlupost.. chalani, ak chcete, aby malo toto forum uroven, tak toto NIE JE cesta...
Obrázok užívateľa
thunderh4wk
V žilách mu koluje NITRIX
V žilách mu koluje NITRIX
 
Príspevky: 960
Registrovaný: Sob Feb 21, 2009 11:36 pm
Bydlisko: Relax Club 34, Nitra
Kredit: 0

Poslaťod Odin » Sob Mar 21, 2009 7:52 pm

Tak priloz aj ty ruku k dielu ved moznost ma kazdy, lebo uz vazne ma to zacina srat kazdy len mudruje a nikto nic nerobi pre to aby tu ozaj ta uroven bola :!: :!:
Obrázok užívateľa
Odin
Administrátor
Administrátor
 
Príspevky: 2587
Obrázky: 52
Registrovaný: Pia Jan 09, 2009 1:53 pm
Bydlisko: Nitra
Kredit: 125

Poslaťod thunderh4wk » Sob Mar 21, 2009 7:59 pm

to by som musel mat v prvom rade moznost mazat a upravovat prispevky vsetkych (myslim, ze sa tomu hovori aj moderator) :wink:
Obrázok užívateľa
thunderh4wk
V žilách mu koluje NITRIX
V žilách mu koluje NITRIX
 
Príspevky: 960
Registrovaný: Sob Feb 21, 2009 11:36 pm
Bydlisko: Relax Club 34, Nitra
Kredit: 0

Poslaťod Odin » Sob Mar 21, 2009 8:00 pm

thunderh4wk píše:to by som musel mat v prvom rade moznost mazat a upravovat prispevky vsetkych (myslim, ze sa tomu hovori aj moderator) :wink:

upravovat mozes :wink:
Obrázok užívateľa
Odin
Administrátor
Administrátor
 
Príspevky: 2587
Obrázky: 52
Registrovaný: Pia Jan 09, 2009 1:53 pm
Bydlisko: Nitra
Kredit: 125

Poslaťod mafl » Ned Mar 22, 2009 8:42 pm

nevadte sa komu sa nepáči nech tu nechodí nie?
mafl
Začiatočník
Začiatočník
 
Príspevky: 121
Registrovaný: Štv Mar 05, 2009 11:36 am
Bydlisko: Dolný Kubín
Kredit: 0

Poslaťod DanyDeadMan » Pon Mar 23, 2009 8:27 pm

Tak ja sa zaradimk tomuto telesnemu typu Endomorf vystihuje ma xD :twisted:
DanyDeadMan
Začiatočník
Začiatočník
 
Príspevky: 148
Registrovaný: Ned Feb 01, 2009 3:43 pm
Bydlisko: Trnava, Bučany
Kredit: 0

Poslaťod mafl » Str Mar 25, 2009 7:52 pm

mám kamaráta čistého endomorfa ten keby začal posilnovať tak je ako arnold ale nechce sa mu
mafl
Začiatočník
Začiatočník
 
Príspevky: 121
Registrovaný: Štv Mar 05, 2009 11:36 am
Bydlisko: Dolný Kubín
Kredit: 0

Poslaťod ambar.atam » Str Mar 25, 2009 9:17 pm

som endomorf a mezomorf...nieco medzi-respektive z kazdeho nieco
ambar.atam
Začiatočník
Začiatočník
 
Príspevky: 17
Registrovaný: Pon Mar 23, 2009 11:16 pm
Kredit: 0

Poslaťod KukoNr » Str Mar 25, 2009 9:41 pm

mafl píše:mám kamaráta čistého endomorfa ten keby začal posilnovať tak je ako arnold ale nechce sa mu


to tak byva ze skor chudy ma viacej odhodlania a maka za kazdu cenu len aby nabral, a ten kto ma dobre predpoklady ten ani necvicii
Obrázok užívateľa
KukoNr
Moderátor
Moderátor
 
Príspevky: 501
Registrovaný: Pia Jan 09, 2009 9:51 pm
Bydlisko: Nitra
Kredit: 2

Poslaťod mafl » Štv Mar 26, 2009 11:12 am

no presne tak súhlasím

ale ja som zase začal posilnovať až v tedy ked sa vyskitli nejaké problémy že by ma nietko mohol zbiť tak len preto
mafl
Začiatočník
Začiatočník
 
Príspevky: 121
Registrovaný: Štv Mar 05, 2009 11:36 am
Bydlisko: Dolný Kubín
Kredit: 0

Poslaťod v3nty » Uto Apr 14, 2009 12:33 pm

ja som ten Mezomorf a trochu s Endomorf to jest mohutnejsia kostra (doktorka povedala že mám tažkú kostru, to jest vážim skoro 90 kilo a nemám výrazdne tuky nasebe ) meriam 188cm sirsie v ramenách ako v bokoch :D bohvie ...
v3nty
Začiatočník
Začiatočník
 
Príspevky: 8
Registrovaný: Uto Apr 14, 2009 11:42 am
Kredit: 0

Poslaťod v3nty » Uto Apr 14, 2009 12:39 pm

mafl píše:no presne tak súhlasím

ale ja som zase začal posilnovať až v tedy ked sa vyskitli nejaké problémy že by ma nietko mohol zbiť tak len preto

ja som osobne toho názoru , že posilovna respektíve ked posiluješ žesa vieš biť :) vydel som ,nie raz , ako chalan z bicepsom 25cm rozmrdal chlapíka co mal 40 :) ....isto nehovorím že posilovanie nezvýši šance v
bitke ....
Ja som začal posilovať preto , lebo cem verbovať do armády ,a aby som mal nejaký rešpekt tam...a vlasne hlavne kvoli ženám no nie :)
v3nty
Začiatočník
Začiatočník
 
Príspevky: 8
Registrovaný: Uto Apr 14, 2009 11:42 am
Kredit: 0

Poslaťod mafl » Ned Apr 19, 2009 4:44 pm

no hej súhlasím kvôli ženám to je jasné aj babi mi hovoria že aký som svalnáč že či mám aj takého svalnatého :lol:
mafl
Začiatočník
Začiatočník
 
Príspevky: 121
Registrovaný: Štv Mar 05, 2009 11:36 am
Bydlisko: Dolný Kubín
Kredit: 0

Ďalší

Späť na Tréning

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť


cron